کاشت دندان یا ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یا جراحی کاشت دندان فرایندی است که طی آن ریشه‌ی دندان با قطعه‌ای فلزی و پیچ‌مانند جایگزین می‌شود و دندانی مصنوعی، که از نظر کارکرد و ظاهر شبیه دندان طبیعی است، روی آن سوار می‌گردد. اگر می‌خواهید درباره‌ی اینکه ایمپلنت چیست بیشتر بدانید و با روند آن آشنا شوید ادامه‌ی مقاله را بخوانید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت چیست
نحوه‌ی کاشت دندان

چگونگی انجام جراحی کاشت دندان بستگی به نوع ایمپلنت و شرایط استخوان فک بیمار دارد. مهم‌ترین مزیت کاشت دندان محکم بودن و فیکس‌شدن دندان جدید است؛ مزیتی که مستلزم تثبیت‌شدن ریشه‌ی فلزی در استخوان فک است. از آنجایی که این تثبیت‌شدن فرایندی زمان‌بَر است؛ ممکن است درمان چندماهی طول بکشد.

با جراحی، ریشه‌ی مصنوعی در استخوان فک کارگذاشته می‌شود و به جای ریشه‌ی طبیعیِ دندان می‌نشیند. تیتانیومِ موجود در ریشه‌ی فلزی باعث می‌شود که ریشه از جای خود تکان نخورد، موقع جویدن صدا ایجاد نکند و باعث آسیب‌دیدنِ استخوان فک نشود. از طرفی، موادِ به‌کاررفته در دندانِ کاشته‌شده مانند دندان طبیعی پوسیده نمی‌گردد.

کاشت دندان مفید است اگر:

 • یک یا بیش از یک دندان به طور کامل از دست داده باشید؛
 • استخوان فک‌تان به حد کافی رشد کرده باشد؛
 • فکتان استخوان کافی برای حفاظت از ریشه داشته باشد یا بتوان روی آن جراحی پیوند استخوان انجام داد؛
 • بافت دهانتان سالم باشد؛
 • مبتلا به بیماری خاصی که بر بهبود استخوان مؤثر است نباشید؛
 • دوست نداشته باشید دندان مصنوعی استفاده کنید یا به هر دلیلی نتوانید از دندان مصنوعی استفاده کنید؛
 • دوست داشته باشید بهتر تکلم کنید؛
 • بتوانید تا ماه‌ها دوره‌ی درمان را تحمل کنید و به آن متعهد باشید؛
 • سیگار و قلیان مصرف نکنید.

 

خطرات ایمپلنت

مانند هر جراحی دیگر، کاشت دندان نیز خطراتی برای سلامتی در پی دارد. چنین خطراتی نادرند و در صورت رخ‌دادن معمولاً جزئی‌اند و به‌راحتی درمان می‌شوند. خطراتی مانند:

 • عفونت‌کردن محل کاشت؛
 • آسیب‌دیدن یا جراحت بافت اطراف دندانِ کاشته‌شده، مانند دندان‌های دیگر یا رگ‌های خونی؛
 • آسیب‌دیدن اعصاب که ممکن است احساس درد، بی‌حسی و مورمورشدن را در دندان‌های طبیعی، لثه، لب‌ها یا چانه در پی داشته باشد؛
 • مشکلات سینوسی؛ مانند بیرون زدن ریشه از حفره‌ی سینوسی هنگامی که ریشه در فکِ بالا کارگذاشته می‌شود.

 

چطور خود را برای جراحی ایمپلنت آماده کنیم؟

برنامه‌ریزی برای کاشت دندان مستلزم هم‌فکری و همکاری متخصصان متعددی است؛ از جمله متخصص فک و صورت و دهان، دندانپزشکی که در درمان لثه و استخوان متخصص است، دندانپزشکی که متخصص طراحی و ساخت دندان‌های مصنوعی است و بعضی اوقات متخصص گوش ‌و حلق ‌و بینی.

از آنجایی که کاشت دندان به یک یا چند جراحی نیاز دارد، باید پیش از جراحی یک فرایند را طی کنید. این فرایند شامل موارد زیر است:

 • معاینه‌ی کلی دندان: دندانپزشک با اشعه‌ی x عکس‌های سه‌بُعدی از دندان‌هایتان می‌گیرد و الگوهایی از دندان و فکتان می‌سازد؛
 • بازبینی سابقه‌ی درمان: راجع به شرایط جسمانی خود و داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک خود صحبت کنید. اگر مشکل قلبی خاصی یا در بدنتان پلاتین دارید، ممکن است پزشک، به منظور جلوگیری از عفونت‌های احتمالی، پیش از جراحی برایتان آنتی‌بیوتیک تجویز کند؛
 • برنامه‌ی درمان: این برنامه، بسته به شرایطتان و با توجه به تعداد دندان‌هایی که تعویض کرده‌اید و وضعیت استخوان فک و دندان‌های طبیعی‌تان، تنظیم می‌شود.

برای تسکین درد حین عمل جراحی، روش‌های متعدد بی‌حسی مانند بی‌حسی موضعی، خوردن آرام‌بخش یا بی‌حسی کلی وجود دارد. درباره‌ی اینکه کدام روشِ بی‌حسی برای شما بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. تیم جراحی به شما درباره‌ی اینکه چه باید بخورید به شما مشاوره می‌دهند. اگر روش بی‌حسی شما خوردن آرام‌بخش یا بی‌حسی کلی است، تنها به دندانپزشکی نروید و با کسی هماهنگ کنید که پس از جراحی شما را تا خانه همراهی کند و بقیه‌ی روزتان را فقط استراحت کنید.

پس از جراحی چه خواهد شد؟

جراحی ایمپلنت معمولاً عملی سرپایی است که در چند مرحله به انجام می‌رسد. این فرایند گام‌های متعددی دارد؛ از جمله:

 • خارج‌کردن دندان‌های آسیب‌دیده؛
 • آماده‌سازی استخوان فک (درصورت نیاز)؛
 • کارگذاشتن دندان جدید؛
 • رشد استخوان و بهبود؛
 • کارگذاشتن پایه؛
 • کارگذاشتن دندان جدید.

این فرایند ممکن است ماه‌ها به درازا بکشد. بیشترِ این زمان صرف بهبود دندان و رشد استخوان فک، حول ریشه‌ی جدید، می‌شود. بسته به شرایط بیمار، فرایند خاص عمل او و موادی که استفاده شده است، برخی از مراحل فوق با هم ترکیب می‌شوند.

مراحل ایمپلنت

اگر استخوان فک شما به اندازه‌ی کافی محکم و متراکم نباشد یا بیش از حد نرم باشد، ممکن است پیش از جراحی کاشت دندان نیاز به پیوند استخوان داشته باشید؛ به دلیل اینکه هنگام جویدن فشار زیادی بر فک و دندان‌ها وارد می‌شود و اگر استخوان شما استحکام کافی برای حفاظت از ریشه‌ی کاشته‌شده نداشته باشد، ایمپلنت بی‌فایده است.

پیوند استخوان در فک، پایه‌ای مستحکم برای ریشه‌ی کاشته‌شده فراهم می‌کند. مواد متعددی برای بازسازی استخوان فک موجود است؛ از جمله استخوان طبیعی بدن که از جای دیگری از بدن تهیه می‌شود و یا استخوان مصنوعی که از مواد جایگزین استخوان ساخته می‌شود و از ریشه‌ی کاشته‌شده به‌خوبی محافظت می‌کند. درباره‌ی اینکه کدام مورد برای شما مناسب‌تر است با پزشکتان مشورت کنید.

ممکن است رشد استخوانِ پیوندخورده در اطراف ریشه ماه‌ها زمان ببرد. در برخی نمونه‌ها پیوند جزئی استخوان ضروری است که این پیوند جزئی می‌تواند هم‌زمان با عمل کاشت انجام شود. شرایط استخوان فک شما تعیین‌کننده‌ی مراحل بعدی است.

کاشتن دندان جدید

حین عمل جراحی برای کاشت دندان، جراح شما لثه‌تان را می‌بُرد تا به استخوان فک برسد؛ سپس، روی استخوان سوراخ‌هایی که جای کاشت ریشه است ایجاد می‌کند. از آن‌جایی که این ریشه‌ی جدید نقش ریشه‌ی دندان را ایفا می‌کند، باید در عمق استخوان فک کار گذاشته شود.

در این مرحله، هنوز جای دندان قبلی‌تان خالی است. در صورت نیاز، نوعی دندان مصنوعی موقت برای پُرکردن این جای خالی و زیباساختن ظاهر دهان کارگذاشته می‌شود. می‌توانید برای تمیزکردن دندان‌هایتان یا هنگام خواب این دندان مصنوعی را درآورید.

فیلم زیر را ببینید!

[av_video src=’http://jahaddental.ir/wp-content/uploads/2020/01/dental-impantation.mp4′ mobile_image=” attachment=” attachment_size=” format=’16-9′ width=’16’ height=’9′ conditional_play=” av_uid=’av-4nmmq3′ id=” custom_class=”]

 

رشد استخوان

هنگامی که ریشه‌ی فلزی در استخوان فکتان کار گذاشته شد مرحله‌ی ادغام فرامی‌رسد. طی این فرایند، استخوان فک رشد می‌کند و هم‌سطح پایه‌ی کاشته‌شده می‌شود. این فرایند که ماه‌ها طول می‌کشد برای فراهم‌شدن بنیانی محکم برای دندان جدید، به همان صورتی که ریشه‌ی دندان طبیعی این بنیان را فراهم می‌کند، ضروری است.

کارگذاشتن پایه

هنگامی که ریشه‌ی جدید در فک تثبیت شد، ممکن است جراحیِ دومی برای کارگذاشتن پایه (بخشی که تاج دندان روی آن سوار می‌شود) لازم باشد. این جراحیِ جزئی، با بی‌حسیِ موضعی و طی عملی سرپایی، انجام می‌شود.

 • جراح مجدداً لثه‌تان را برای دیدن ریشه‌ی کاشته‌شده می‌بُرد؛
 • پایه به ریشه‌ی کاشته‌شده پیوند می‌خورد؛
 • بافت لثه در اطراف پایه (ونه بالای آن) به هم دوخته می‌شود.

در برخی موارد، پایه هم‌زمان با جراحی کاشت به ریشه پیوند می‌خورد؛ یعنی بیمار مجدداً نباید جراحی کند. از آن‌جایی که پایه از خط لثه بالاتر است، وقتی دهانتان را باز کنید دیده می‌شود و تا وقتی که دندانپزشک پروتزتان را نسازد به همین شکل باقی خواهد ماند. برخی افراد ظاهر این پایه را دوست ندارند و ترجیح می‌دهند که پایه بعداً در جراحی‌ای جداگانه کارگذاشته شود.

پس از کارگذاشتن پایه، لثه‌تان باید تا حدود دو هفته بهبود یابد تا دندان جدید (پروتز) به پایه متصل شود.

انتخاب دندان مصنوعی جدید

هنگامی که لثه‌تان بهبود یافت، قالب‌های متعددی از دهان و دندان‌هایتان گرفته می‌شود. این قالب‌ها برای ساختن تاج لازمند؛ چراکه باید ظاهر دندان جدید شبیه به دندان‌های طبیعی خودتان باشد. تاج جدید، تا وقتی که استخوان فک برای محافظت از دندان به حد کافی قوی نباشد، کارگذاشته نمی‌شود.

دندان مصنوعی انواعی دارد. می‌توانید دندان مصنوعی‌ای انتخاب کنید که متحرک، ثابت یا ترکیبی از هردو باشد:

 • متحرک: این مورد بیشتر شبیه دندان مصنوعی متحرکی است که ممکن است تک یا کلی باشد. این دندان مصنوعی شامل دندان‌هایی سفید در بستر لثه‌ای پلاستیکی و صورتی‌رنگ است. لثه‌ی مصنوعی روی قابی فلزی، که به پایه‌ی کاشته‌شده متصل است، سوار می‌شود و در جای خود محکم می‌گردد. می‌توان آن را برای نظافت روزانه یا تعمیر از دهان خارج کرد.
 • ثابت: در این مورد دندانی مصنوعی بر پایه‌ای کاشته‌شده و جداگانه نصب می‌شود. این دندان را نمی‌شود برای نظافت یا هنگام خواب از دهان خارج کرد. اگرچه هر تاجی بر پایه‌ی منحصر به خود نصب می‌شود؛ از آن‌جایی که دندان کاشته شده به‌شدت مستحکم است، دندان‌های متعددی که با پل به هم متصلند می‌توانند بر آن سوار یا از آن جدا شوند


پس از کاشت

چه جراحی کاشت شما تک‌مرحله‌ای باشد و چه در مراحل مختلفی انجام گیرد، ممکن است سختی‌هایی در پی داشته باشد؛ مانند:

 • ورم لثه یا صورت؛
 • کبودشدن لثه یا پوست صورت؛
 • درد در ناحیه‌ی جراحی؛
 • خون‌ریزی جزئی.

ممکن است پس از جراحی کاشت به مصرف دارو یا آنتی‌بیوتیک‌ نیاز پیدا کنید. اگر لثه‌تان ورم کرد یا هر مشکل دیگری تا چند روز پس از جراحی پیدا کردید، با پزشکتان تماس بگیرید.

پس از هر مرحله‌ی جراحی، غذاهای نرم و آبکی بخورید تا محل جراحی بهبود یابد. معمولاً پزشکان از بخیه‌های جذبی استفاده می‌کنند. اگر بخیه‌تان جذبی نیست، پزشکتان بعداً آن را می‌کِشد.

دندانپزشکی جهاد

 


نتیجه

ایمپلنت دندان

اکنون که می‌دانید دقیقا ایمپلنت چیست خوب است بدانید که بیشتر جراحی‌های ایمپلنت موفقیت‌آمیزند؛ با وجود این، گاهی اوقات استخوان ریشه‌ی جدید را پس می‌زند. به طور مثال، استعمال دخانیات ممکن است باعث شکست خوردن جراجی شود و مشکلات دیگری نیز درپی داشته باشد.

اگر استخوان فک به‌خوبی ریشه را دربرنگیرد، پزشک ریشه را خارج و استخوان را تمیز می‌کند و بیمار می‌تواند حدود دوماه پس از این کار مجدداً جراحی کند.

می‌توانید کاری کنید که دندان جدیدتان (و البته دندان‌های طبیعی خودتان) عمر طولانی‌تری داشته باشند؛ اگر:

 • بهداشت دهانتان را رعایت کنید: درست مثل دندان‌های طبیعی خودتان، دندان کاشته‌شده و لثه را تمیز نگاه دارید. مسواک‌های مخصوص، از جمله مسواک مخصوص شستن بین دندان‌ها، جرم‌های اطراف ریشه‌ی فلزی و دندان را ازبین می‌برد.
 • متناوباً به دندانپزشک رجوع کنید: برای مراجعه‌ی مرتب به دندانپزشک برنامه‌ریزی کنید تا از سلامت دندان‌ها و کارکرد مناسب دندان کاشته‌شده‌تان خاطرجمع شوید. توصیه‌های دندانپزشک را، درباره‌ی تمیزکردن صحیح دندان‌ها، جدی بگیرید.
 • از عادت‌های مضر دوری کنید: جویدن خوراکی‌های سخت مانند یخ، ته‌دیگ یا شکلات‌های سفت ممکن است تاج دندان مصنوعی یا حتی طبیعی‌تان را بشکند. از مصرف توتون و تنباکو و مواد کافئین‌دار که باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود اجتناب کنید. اگر دندانتان شکست، حتماً به دنبال درمانش باشید.

  منبع: mayoclinic

به این مطلب ستاره بدهید. اگر از این مطلب بهره بردید آن را به اشتراک بگذارید.

اگر تجربه‌ی ایمپلنت دارید و از آن راضی یا ناراضی هستید زیر این پست آن را با ما در میان بگذارید.


 

سؤالات رایج درباره‌ی ایمپلنت دندان

[av_toggle_container initial=’1′ mode=’toggle’ sort=” styling=” colors=’custom’ font_color=” background_color=” border_color=’#303030′ hover_colors=” hover_background_color=” hover_font_color=” colors_current=” font_color_current=” background_current=” background_color_current=” background_gradient_current_color1=” background_gradient_current_color2=” background_gradient_current_direction=’vertical’ av_uid=’av-chalfs’ id=” custom_class=”]
[av_toggle title=’آیا ایمپلنت درد دارد؟’ tags=” custom_id=” av_uid=’av-b54760′]
اگرچه جراحی ایمپلنت دردناک است، ولی خب امری طبیعی است و جای تعجب هم ندارد؛ البته درد ناشی از آن بیش از ۱۰ روز ادامه پیدا نمی‌کند. این درد در مقایسه با احساس خوبی که از داشتن لبخند زیبا و دندان‌هایی زیبا خواهید داشت بسیار ناچیز است.

بیشتر بدانید: ایمپلنت دندان درد دارد؟ | چطور درد ایمپلنت را تسکین دهیم؟
[/av_toggle]
[av_toggle title=’آیا ایمپلنت ضرر دارد؟’ tags=” custom_id=” av_uid=’av-9natso’]
نگران نباشید! ایمپلنت دندان بی‌ضرر است؛ البته در صورتی که درست و اصولی انجام شود.

در این‌باره بخوانید: آیا ایمپلنت دندان خطرناک است؟ | مزایا و خطرات آن
[/av_toggle]
[av_toggle title=’ایمپلنت چقدر زمان می‌برد؟’ tags=” custom_id=” av_uid=’av-77a3q0′]
معمولا کاشت دندان در ۳ مرحله انجام می‌شود: کاشت ریشه، کارگذاشتن پایه و نصب پروتز. پس از مرحله‌ی اول ۳ تا ۶ ماه و پس از مرحله‌ی دوم دوهفته به شما استراحت داده می‌شود. یکی دوماه بعد از نصب پروتز هم باید اصول مراقبتی را رعایت کنید.
[/av_toggle]
[av_toggle title=’آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟’ tags=” custom_id=” av_uid=’av-6116mw’]
معمولا اینمپلنت دندان تا پایان عمر همراه شما می‌ماند؛ اگر مراقبتی دائمی از آن داشته باشید. مثلا ایمپلنت تیتانیومی حدوداً ۲۰ سال ماندگاری دارد. فقط لازم است سالی دوبار به دندانپزشکی مراجعه کنید و از سلامت دندان‌هایتان مطمئن شوید.
[/av_toggle]
[av_toggle title=’ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟’ tags=” custom_id=” av_uid=’av-3zwaoo’]
کاشت دندان، معمولا، به افرادی توصیه می‌شود که سلامت عمومی دهان و دندان خوبی دارند، استخوان کافی در فک برای پشتیبانی از کاشت دندان دارند و دارای بافت لثه‌ی سالم هستند که عاری از بیماری پریودنتال است.

برای مشاوره در این‌باره مب‌توانید با شماره‌ی ۲۰ ۴۶ ۱۷۲ ۰۹۲۲ تماس بگیرید.
[/av_toggle]
[av_toggle title=’چرا ایمپلنت گران است؟’ tags=” custom_id=” av_uid=’av-2rmxko’]
مواد و تجهیزات مصرفی در جراحی و کاشت دندان، تخصص و توانایی خاص دندانپزشک و فرایند نسبتا طولانی جراحی ایمپلنت باعث می‌شود ایمپلنت‌کردن درمانی گران محسوب شود.

همچنین هزینه‌های ایمپلنت جزء استثنائات بیمه‌های تکمیلی درمان است و توسط بیمه‌ها پرداخت نمی‌شود؛ از این‌رو پرداخت هزینه‌ی این نوع درمان برای عموم جامعه کمی سخت است.

با موبایل کلینیک جهاد تماس بگیرید و از قیمت‌های مناسب این مرکز آگاه شوید.
[/av_toggle]
[/av_toggle_container]

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید