آیا ایمپلنت دندان خطرناک است؟ | مزایا و خطرات آن

بسیاری از افراد زمانی‌که به دندانپزشکی جهاد مراجعه می‌کنند و قصد ترمیم دندان‌های شکسته یا پوسیده‌شان را دارند، از دندانپزشکان کلینیک می‌پرسند که آیا می‌توانند ایمپلنت کنند یا می‌پرسند که آیا ایمپلنت خطرناک است. سؤالات مستمر مراجعان باعث شد که این مقاله را برای سایت بنویسیم. در ادامه درباره‌ی مزایا و خطرات احتمالی ایمپلنت صحبت خواهیم کرد.


می‌توانید این مطلب را هم بخوانید: کاشت دندان یا ایمپلنت چیست؟مزایا و خطرات ایمپلنت دندان

ممکن است ایمپلنت‌کردن دندان برای شما مسئله‌ای نگران‌کننده باشد؛ مثلا اینکه قطعه‌ای فلزی در لثه‌تان کاشته می‌شود! البته ازآنجا که ایمپلنتِ دندان نوعی عمل جراحی است، هر انسان عاقلی درباره‌ی آن نگرانی‌هایی دارد.

اگر جراحی ایمپلنت برای شما بسیار دلهره‌آور است، به خاطر این است که از مزایا و خطراتش به حد کافی آگاه نیستید. خوشبختانه، در این مقاله مطالبی درباره‌ی ایمپلنت مطرح کرده‌ایم که بعد از خواندن آن ترس‌تان کاهش می‌یابد و اطلاعاتی جامع‌تر و دقیق‌تر کسب می‌کنید.

 

ایمپلنت؛ مضر یا بی‌خطر؟

دندانپزشکان سال‌هاست از روش ایمپلنت یا کاشت دندان برای جایگزین‌کردن دندان‌ها بهره می‌برند، همینطور فناوری‌های مربوط به کاشت دندان بسیار پیشرفت کرده است. امروزه، دندان‌های کاشته‌شده ساختاری پیچیده دارند و متخصصانی بسیار ماهر این جراحی‌ها را به عهده می‌گیرند. تا به امروز، ایمپلنت از مقاوم‌ترین و ماندگارترین روش‌هایی است که به کمک آن می‌توان جای خالی دندان ازدست‌رفته را پُر کرد.

مزایای ایمپلنت

بارزترین مزیت ایمپلنت پرکردن جای خالی دندان‌های آسیب‌دیده، پوسیده یا ازدست‌رفته است. پرشدن جای خالی دندان و زیباتر شدن چهره هم باعث می‌شود آدم‌ها، با آرامشِ خاطر و اعتمادبه‌نفس (که موجب داشتنِ زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر می‌شود) زندگی کنند.

ایمپلنت بسیار بادوام است و معمولاً تا پایان عمر فرد با اوست. از آنجایی که ایمپلنت به کمک یک پیچ در استخوان فک محکم می‌شود مدت بسیار طولانی در جای خود مستحکم باقی می‌ماند.

خطرات ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی دیگر، جراحی ایمپلنت نیز پیچیدگی‌هایی دارد. مشکلات ناشی از جراحی ایمپلنت نادر، جزئی و حل‌شدنی‌اند؛ اما اگر قرار است ایمپلنت کنید، باید از برخی خطرات و مضرات احتمالی آن آگاه باشید:

۱- عفونت

عفونت معمولا ناشی از یکی از موارد زیر است:

 • آسیب‌دیدن دندان، رگ‌های خونی یا اعصاب ناحیه‌ی جراحی؛
 • پس‌زدن ایمپلنت؛
 • مشکلات سینوسی؛
 • حساسیت نشان‌‌دادنِ احتمالیِ بدن به مواد به‌کاررفته در ایمپلنت (مانند تیتانیوم یا زیرکُنیا).

 

۲- موفقیت‌آمیزنبودن

به طور کلی، جراحی‌های ایمپلنت تا حدود ۹۵ درصد موفقیت‌آمیزند؛ البته این درصد به بیمار، دندانپزشک، تعداد ایمپلنت‌های لازم، روشِ به‌کارگرفته‌شده و سایر عوامل بستگی دارد. ایمپلنت دندان ذاتاً بی‌ضرر است؛ پس خطر زمانی بیمار را تهدید می‌کند که یکی از عوامل فوق وجود مشکل داشته باشد.

آیا ایمپلنت‌ تیتانیومی بی‌ضرر است؟

استفاده از ایمپلنت‌ تیتانیومی، چه امروزه و چه در دهه‌های پیشین، معمول بوده است. ایمپلنت تیتانیومی لایه‌ای از اکسید دارد که مانع از خوردگی دندان می‌شود و البته آلیاژی بسیار بادوام است.

امروزه، بسیاری از دندانپزشکان ایمپلنت تیتانیومی را تنها گزینه‌ی استاندارد تلقی می‌کنند؛ اگرچه این ایمپلنت‌ کاملاً هم بی‌ضرر نیست.

مزایای ایمپلنت‌ تیتانیومی

دندانپزشکان معمولا برای ایمپلنت تیتانیومی مزایای زیادی قائل هستند ازجمله:

 • اقتصادی‌ است: معمولاً ایمپلنت‌ تیتانیومی از سایر ایمپلنت‌ها، مانند زیرکُنیا، ارزان‌تر است. استفاده از این ایمپلنت‌ صدها هزار تومان شما را کمتر به خرج می‌اندازد.
 • ماندگار است: ایمپلنت تیتانیومی حدوداً تا ۲۰ سال ماندگاری دارد. بسته به زمانی که ایمپلنت می‌کنید، ممکن است ایمپلنت تیتانیومی تا آخر عمر برایتان کار کند.
 • بادوام است: مستحکم‌ است و در برابر فشار شدید و جویدن مقاومت می‌کند.

 

خطرات ایملپنت تیتانیومی

اگرچه ایمپلنت تیتانیومی استاندارد است؛ ممکن است خطراتی نیز به دنبال استفاده از آن ایجاد شود:

 • خوردگی: خوردگی زمانی اتفاق می‌افتد که ایمپلنت خراب شود و کارایی خود را از دست بدهد. اگر ایمپلنت دچار خوردگی شد، فرد اذیت می‌شود و باید ایمپلنت را تعویض کرد.
 • حساسیت به تیتانیوم: بدن برخی انسان‌ها به تیتانیوم واکنش نشان می‌دهد. ممکن است بیمار از این حساسیت آگاه نباشد؛ اما اگر آگاه شد باید در اولین فرصت به دندانپزشک خود اطلاع دهد.
 • شوک الکتریکی: این اتفاق وقتی می‌افتد که با داخل‌شدن شیئی فلزی در دهان، تخلیه‌ی الکتریکی اتفاق بیفتد.

 

آیا پیوند استخوان بی‌ضرر است؟

اگر بیمار زیر دندان ازدست‌رفته‌اش استخوان محکم و کافی نداشته باشد دندانپزشک پیوند استخوان انجام می‌دهد؛ یعنی دندانپزشک قطعه‌ای استخوان از عضو دیگری از بدن جدا می‌کند تا آن را در استخوان فک، برای نگه‌داشتن ایمپلنت، کار بگذارد.

مزایای پیوند استخوان

پیوند استخوان مختص برخی بیماران است و البته مزایایی نیز دارد؛ از جمله:

 • حفاظت بیشتر از ایمپلنت: پیوند استخوان از ایمپلنت محافظت می‌کند و موجب می‌شود که ایمپلنت ماندگارتر و بادوام‌تر باشد.
 • حفاظت از ساختار استخوان: پیوند استخوان ساختار طبیعی استخوان را حفظ می‌کند که این مزیت برای سلامت و زیبایی دهان و دندان مفید است.

 

مضرات پیوند استخوان

از سویی اضافه‌شدن مرحله‌ای به مراحل جراحی ایمپلنت خطراتی به همراه دارد؛ از جمله:

 • عفونت: در هر عمل جراحی عفونت مشکلی احتمالی است. وقتی بخشی از بدن باز شود و در معرض هوا قرار گیرد، باکتری‌ها در آن نفوذ می‌کنند.
 • اذیت‌شدن: ممکن است جراح استخوانِ مورد نیاز را از کفل یا چانه یا هر عضو دیگری از بدن جدا کند. طبیعتاً آن عضو حساس خواهد شد و در آن احساس ناراحتی و درد خواهید کرد.

 

آیا ایمپلنت برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند نیز بی‌ضرر است؟

گاهی اوقات بیماری‌های خودایمنی، نظیر دیابت، ممکن است باعث بروز سختی‌ها و مشکلاتی حین جراحی ایمپلنت شود. آیا ایمپلنت‌کردن برای فرد مبتلا به دیابت مضر است؟

طبق پژوهشی که نتایج آن در نشریه‌ی «سازمان دندان‌پزشکان امریکا» منتشر شد، جراحی ایمپلنت برای افراد مبتلا به دیابت کاملاً بی‌ضرر است. در این پژوهش متخصصان افراد مبتلا به دیابت را که دندان ایمپلنت‌شده داشتند بررسی کردند و، پس از یک سال، به این نتیجه رسیدند که هیچ نسبتی بین ایمپلنت و قند خون بالا وجود ندارد.

 

نتیجه

خلاصه اگر همیشه این سؤال در ذهنتان است که «آیا ایمپلنت خطرناک است» نگران نباشید! ایمپلنت دندان بی‌ضرر است؛ مخصوصا در کلینیک دندانپزشکی جهاد که دندانپزشکانش بر تخصص خود کاملاً مسلطند. برای رزرو نوبت و مشاوره می‌توانید با شماره ۲۰ ۴۶ ۱۷۲ ۰۹۲۲ تماس بگیرید.


منبع: authoritydental


اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید