آنچه باید درباره‌ی کامپوزیت ونیر بدانید | کامپوزیت ونیر چیست

اگر همیشه دوست داشتید که لبخند زیبا داشته باشید، ونیرِ دندان انتخابی مناسب است. اما کامپوزیت ونیر چیست. ونیر لایه‌ای نازک است که برای زیباترساختن دندانتان سطح آن را می‌پوشاند. این روش تنها یک روش از روش‌های گوناگونی است که به کمک آن ظاهر دندان متحول می‌شود. اتصال دندان‌ها و جراحی مینای دندان و همچنین تاج نیز از دیگر گزینه‌هاست.

دو گونه‌ی اصلی ونیر: چینی و کامپوزیت. همان‌طور که از نام ونیر چینی حدس می‌زنید، جنس این ونیر از ماده‌‌ی چینی است و برای هر فرد به‌طور مخصوص ساخته می‌شود و روی دندان قرار می‌گیرد. ونیر کامپوزیتی نیز از رِزین‌های هم‌رنگ دندان، که همان ماده‌ای‌ است که برای پیوند دندان لازم است، ساخته می‌شود.

هر دو گونه‌ی ونیر نقاط قوت و ضعف متعددی دارد؛ به خاطر همین، برآوردکردنِ شدتِ بیماری‌ یا مشکلی که می‌خواهید با ونیر آن را درمان یا برطرف کنید اهمیت بسیار دارد؛ همان‌طور که بودجه‌تان هم مهم است.

ونیر کامپوزیت

چه کسی می‌تواند دندان خود را ونیر کند؟

ونیرِ دندانی نقایص دندان را می‌پوشاند و لبخند را متقارن و درخشان می‌کند. نقص‌های دندان شامل کجی، بدشکل بودن، خردشدگی، لکه‌داشتن، تغییر رنگ پیداکردن و یا فرسایش مینای دندان است. ونیر بخش‌هایی از دندان را می‌پوشاند، اما با تاج فرق دارد. تاج متراکم‌تر است و تمامی سطح دندان را می‌پوشاند؛ از طرفی، تاج دندان نیازمند رسیدگی بیشتر است.

اگر دندان‌هایتان شکل مناسبی دارند و فقط می‌خواهید ظاهرشان، از جمله شکل و رنگشان، را تغییر دهید، کامپوزیت ونیر انتخاب مناسبی است. نصب تاج برای دندان‌هایی مناسب است که آسیب بیشتری دیده‌اند؛ مثلاً، اگر دندانتان شکسته است یا نیاز به عصب‌کشی دارید، تاج راه حل بهتری است.

انواع ونیر

شاید دندان‌پزشکتان به شما سه گونه ونیر پیشنهاد کند که یکی از این سه گونه را انتخاب کنید:

 1. کامپوزیت ونیر مستقیم؛
 2. کامپوزیت ونیر غیر مستقیم؛
 3. ونیر چینی.

کامپوزیت ونیر مستقیم

کامپوزیت ونیر مستقیم ونیری است که از ماده‌ی رزینیِ کامپوزیتی ساخته شده است و مستقیماً روی دندان کار گذاشته می‌شود. دندان‌پزشک در اندک‌زمانی می‌تواند دندانتان را برای کارگذاشتن ونیر آماده کند.

کامپوزیت ونیر غیرمستقیم

تفاوت اساسی میان ونیرهای مستقیم و غیر مستقیم در فرایند کارگذاری آنهاست نه در مواد. دندان‌های‌تان، به همان شیوه‌ی ونیرکردن مستقیم، آماده می‌شود؛ اما تفاوت در اینجاست که این نوع ونیر سفارشی و مخصوص دهان شما در مطب دندان‌پزشک یا آزمایشگاه دندان‌پزشکی آماده می‌شود.

تا وقتی که ونیرِ اصلی دندانتان آماده شود، یک دست ونیرِ موقت به شما داده می‌شود که تا زمان آماده‌شدن ونیر اصلی از آن استفاده کنید. در مراجعه‌ی بعدی‌تان به دندان‌پزشک ونیر کامپوزیتی غیر مستقیم با لایه‌ای چسب روی دندانتان چسبانده می‌شود.

کامپوزیت ونیر غیر مستقیم در برابر ساییدگی‌ مقاومت بیشتری دارد و در مقابل شکستگی‌ بهتر از ونیر مستقیم مقاومت می‌کند؛ با این حال، ونیر غیر مستقیم غالباً بیشتر از ونیر مستقیم هزینه‌بر است.

ونیر چینی

ونیر چینی، همان‌طور که از نامش پیداست، به‌نحو سفارشی از ماده‌ی چینی ساخته می‌شود. دندان‌پزشکتان از دندان‌هایتان قالب می‌گیرد؛ سپس، ونیر مطابق با قالب دندان‌هایتان در آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شود؛ فرایندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر زمان ببرد. تا وقتی که منتظر حاضرشدن ونیر اصلی‌تان هستید، یک دست ونیر به شما داده می‌شود که موقتاً از آن استفاده کنید؛ درست مانند روش ونیر کامپوزیتی غیرمستقیم.

وقتی ونیر یا روکش حاضر شد، دندان‌پزشک روکش چینی را روی دندان‌هایتان می‌چسباند و طوری به آن شکل می‌دهد که تا حد امکان طبیعی و مانند دندان‌های خودتان به نظر برسد.

ونیر کامپوزیتی یا ونیر چینی؟ کدام بهتر است

هر دو گونه‌ی ونیر نقاط قوت و ضعفی دارند. حتماً، پیش از اینکه روش مناسب‌تر را انتخاب کنید، این نقاط قوت و ضعف را از نظر بگذرانید:

نقاط قوت ونیر کامپوزیتی:

 • هزینه‌ی کمتر؛
 • زمان کوتاه‌تر کارگذاری (در صورت مستقیم‌بودن)؛
 • پوشاندن بسیاری از مشکلات ظاهری دندان از جمله بدشکلی، نقص یا بدرنگی دندان.

نقاط ضعف ونیر کامپوزیتی:

 • ماده‌ای ضعیف‌تر از چینی با احتمال شکستگی یا لب‌پرشدگی بیشتر؛
 • احتمالِ نیاز به تعویض یا درست‌شدن، بیشتر از ونیر چینی.

نقاط قوت ونیر چینی

 • ماندگاری بیشتر به سبب برخورداری از مواد مقاوم‌تر؛
 • قابلیت ساخته‌شدن به‌نحو سفارشی؛
 • طبیعی‌تربودن ظاهر دندان؛
 • توانایی ترمیم دندان‌های تیره‌شده یا کج و نامرتب، بیشتر از ونیر کامپوزیتی.

نقاط ضعف ونیر چینی

 • گران‌ترین نوع ونیر؛
 • زمان‌بربودن فرایند کارگذاری (بیش از یک جلسه مراجعه)؛
 • احتمال جداشدن و افتادن و نیاز به چسبانده‌شدن مجدد به دندان.

 

فرایند کارگذاشتن کامپوزیت ونیر

در آغاز فرایند کارگذاری ونیر، دندان‌پزشک دندان‌هایتان را کاملاً تمیز می‌کند و آنها را برای ونیرکردن آماده می‌سازد؛ همچنین ممکن است لایه‌ای نازک از مینای دندانتان را بتراشد تا ونیر بهتر به دندان بچسبد. پس از آن، این فرایند بسته به اینکه ونیرتان مستقیم یا غیرمستقیم است متفاوت می‌شود.

پیش از کارگذاشتن ونیر مستقیم، دندان‌پزشک ممکن است اندکی سطح دندانتان را بساید تا به چسبیدن بهتر ونیر کمک کند. پس از آن، دندان‌پزشک از چسبی استفاده می‌کند که به چسبیدن بهتر مواد رزینی به دندانتان کمک می‌کند. در نهایت، لایه‌ای بسیار نازک از کامپوزیت به سطح دندانتان چسبانده می‌شود. دندان‌پزشک، به کمک اشعه، به‌سرعت لایه‌ی کامپوزیتی را روی دندانتان محکم می‌کند. می‌توانید به کمک او رنگ موردعلاقه‌تان را برای ونیر انتخاب کنید. دندان‌پزشک قادر است با مخلوط‌کردن رنگ‌های رزینِ کامپوزیتی به ونیرهای‌تان رنگ و ظاهری طبیعی ببخشد.

در ونیر غیر مستقیم، پس از اینکه دندان‌پزشک دندان‌هایتان را آماده کرد، از آنها قالب می‌گیرد. ونیر غیر مستقیم، چنان‌که ذکر شد، خارج از دهان ساخته می‌شود. زمانی که ونیر غیر مستقیم آماده شد، دندان‌پزشک با ساییدن دندانهای‌تان و به‌کاربردن چسبی مخصوص، آن را به دندانتان می‌چسباند. این چسب مخصوص کمک می‌کند که ونیر در جای خود محکم و مقاوم باقی بماند. سپس ونیر را روی دندانتان می‌چسباند. درست مانند روش مستقیم، برای محکم‌کردن چسبِ ونیر، از اشعه استفاده می‌کند. در نهایت، محیط دهان و دندان‌های‌تان را تمیز می‌کند و لبه‌های ونیرها را می‌ساید و آنها را برق می‌اندازد.

بسیاری از افراد در طول این فرایند نیاز به بی‌حسی ندارند. اما اگر برای شما بی‌حسی ضروری است، پس از اینکه اثرات بی‌حسی کاملاً از بین رفت، باید برای پرداختن به امور روزمره، مانند کارکردن، حالتان به قدر کافی خوب باشد.

ونیر کامپوزیتی چقدر عمر می‌کند؟

ونیر کامپوزیتی امروزه بادوام‌تر از گذشته شده است. این ونیر، به‌طور متوسط، ۵ تا ۷ سال عمر می‌کند. پس از آن، باید یک دست ونیر جدید را جای‌گزین دستِ پیشین کنید. عمر این نوع ونیرها اساساً کوتاه‌تر از ونیر چینی است که متوسط حدود ۱۰ تا ۱۵ سال عمر دارد. می‌توانید با مراقبت خوب از ونیر عمر آن را افزایش دهید. روتینی منظم برای مسواک‌کردن دندان‌های خود، با خمیردندانی نرم و غیرساینده، تنظیم کنید و هرگز با دندان‌های قُدامی (جلویی) خود خوراکی‌های سخت، مانند یخ، را نجوید و گاز نزنید.

برخی دندان‌پزشکان معتقدند باید در مصرف نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای با احتیاط عمل کرد تا ونیر لکه نگیرد و تیره نشود.

ونیر کامپوزیتی: قبل و بعد

پس از کارگذاشتن ونیر متوجه تغییری بزرگ و مثبت در ظاهر دهان و دندان خود خواهید شد.

آیا می‌توان ونیر کامپوزیتی را برداشت؟

بله، این ونیرها را می‌توان به راحتی برداشت، درست کرد و یا با افزودن مواد کامپوزیتی آن را، به‌آسانی، تعویض کرد.

هزینه ونیر کامپوزیت

مسئله‌ی هزینه همواره مسئله‌ی مهمی است. البته ونیرها چندان هزینه‌بر نیستند.

از سویی، کارگذاشتن ونیر فرایندی زمان‌بر است؛ از سوی دیگر، افراد خواهان کاربردِ مواد باکیفیت و کارِ خوب و ماهرانه‌ی دندان‌پزشک هستند و البته این خواسته‌ها زمان‌بر است. به هر حال، به محض اینکه لبخندی بزنید و دندان‌هایتان پیدا شود همه نتیجه‌ی رضایت‌بخش ونیر را می‌بینند. البته درست است که ونیر کامپوزیت معمولاً از نوع چینیِ خود ارزان‌تر است؛ اما، به هر حال، ممکن است آن هم اندکی هزینه‌بر باشد. هزینه‌ی کامپوزیت ونیر بسته به محل زندگی، محل درمان و مقدار ونیری که برای شما لازم است گوناگون می‌شود.

آیا بیمه هزینه‌ی ونیر کامپوزیت را می‌دهد؟ چه کسی هزینه‌ی این عمل را می‌پردازد؟ طبیعتاً خودتان! اگر می‌خواهید لبخندی زیباتر داشته باشید، ناچار از پرداخت کل هزینه‌ی عمل هستید؛ چراکه بیمه‌ها معمولاً هزینه‌ی جراحی‌ زیبایی دهان و دندان را پوشش نمی‌دهند. البته، اگر دندانتان آسیب دیده باشد، ممکن است بیمه بخشی از هزینه را تقبل کند.

اگر بیمه کمکی به شما نکرد و هزینه‌ی کامپوزیت برایتان معضل است، با کلینیک دندان‌پزشکی جهاد درباره‌ی نحوه‌ی پرداخت مشورت کنید. ممکن است دندان‌پزشکان، بسته به مقدار ونیری که در یک جلسه به کار می‌رود، به شما تخفیف بدهد.

دندانپزشکی جهاد

 

در آخر

اگر لبخندتان ذهنتان را مشغول کرده است، ونیرکردنِ دندان گزینه‌ی خوبی برای شماست. ونیر راه حلی تقریباً دائمی برای زیباترکردن لبخندتان است. از آنجایی که ونیر –حتی کامپوزیت ونیر- نسبتاً گران‌قیمت است، پیش از اینکه تصمیمی قطعی بگیرید، زمانی کافی به بررسی گزینه‌های متعدد پیش روی‌تان و نقاط قوت و ضعف هر یک اختصاص دهید. حتماً با دندان‌پزشک هم درباره‌ی انتخاب گزینه‌ی بهتر مشورت کنید.


 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید