تاثیر کورونا بر دندانپرشکی + توصیه‌هایی برای دندانپزشکی‌ها

۱۱ فوریه سازمان جهانی بهداشت (WHO) “وضعیت اضطراری بهداشت عمومی” اعلام کرد؛ البته این بار به خاطر کورونا؛ ویروسی که خود را در ووهان چین نشان داد و اکنون به عنوان COVID-19 شناخته می‌شود و به اغلب کشورهای جهان منتقل شده است.

در ایران هم اوایل اسفندماه شیوع بیماری کورونا از طرف وزارت بهداشت رسانه‌ای شد و پس از تشکیل «ستاد ملی مبارزه با کورونا» بسیج عمومی و اقدامات پیش‌گیرانه و درمانی برای جلوگیری از شیوع ویروس در اولویت همه‌ی دستگاه‌های دولتی قرار گرفت.

در این مقاله، که در سایت کلینیک دندانپزشکی جهاد منتشر می‌شود، با رجوع به منابع خارجی معتبر، اطلاعاتی مفید برای کلینک‌های دندانپزشکی، که اجباراً باید خدمات خود را با محدودیت به بیماران عرضه کنند، ترجمه و منتشر کرده‌ایم.

 

کورونا چیست؟

کارکنان حوزه‌ی سلامت و بهداشت در جهان، نخستین و مهم‌ترین افرادی هستند که باید دستورالعمل‌های پیش‌گیرانه‌ی مبارزه با کورونا را رعایت کنند. دندانپزشکی به عنوان یکی از مهم‌ترین خدمات درمانی و سلامت از قاعده مستثنی نیست. کلینیک‌های دندانپزشکی باید از دستورالعمل‌ها آگاه باشند و برای حفظ سلامتی خود و مراجعان به دندانپزشکی آنها را رعایت کنند.

تیم‌های دندانپزشکی قبل از هر چیز باید بررسی کنند که COVID-19 چیست و چرا و چگونه با آنفولانزای فصلی متفاوت است و سپس اقدامات پیشگیرانه را سرلوحه‌ی کار خود قرار دهند.

 

کویید-۱۹ / COVID-19

ابتلای انسان به این نوع خاص از کروناویروس، ابتدا در شهر ووهان چین گزارش شده است. کوید-۱۹ بخشی از یک خانواده بزرگ‌تر از ویروس‌ها به نام کورونا است که در گونه‌های مختلف حیوانات شایع است. شترها، خفاش‌ها و گربه‌ها به عنوان نخستین گونه‌های جانوری مبتلا به خانواده‌ی کورونا ثبت شده‌اند.

در مواردی نادر ویروس‌های کورونا طی یک جهش از حیوان‌ها به انسان منتقل می‌شوند. مثلا در سال ۲۰۰۲ سارس که یکی از گونه‌های کورونا است در جنوب شرق چین ظهور یافت و به انسان‌ها منتقل شد.

بر اساس مقالات معتبر جهانی، سارس کمتر از کوید-۱۹ افراد را آلوده می‌کند اما میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن بیشتر است. براساس اطلاعات مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی (NCBI) ، تخمین زده شده است که سارس بیش از ۸،۵۰۰ نفر را آلوده کرد و طی شش ماه به ۳۰ کشور گسترش یافت و حدود ۷۶۵ نفر (حدود ۹ درصد از مبتلایان) را به کام مرگ کشاند. مقایسه کنید با داده های COVID-19 از ۱۵ فوریه، که نشان می‌دهد بیش از ۵۸٫۰۰۰ نفر را در ۲۵ کشور آلوده کرده است. میزان مرگ‌ومیر کوید-۱۹ البته کمتر از ۱ (در هر ۱۵۰۰ نفر ۴ نفر) گزارش شده است.

ردگیری و شناسایی همه‌ی افراد مبتلا احتمالا غیر ممکن است؛ زیرا ممکن است بیمارانی دارای علائم خفیف باشند و به دنبال مراقبت پزشکی نروند. در حال حاضر هیچ واکسنی برای COVID-19 در دسترس نیست. علائم در درجه‌ی اول تنفسی است به همراه تب، سرفه و تنگی نفس است که در طی دو تا ۱۴ روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می‌شود.

 

کوید-۱۹ در مقایسه با آنفولانزا و سرماخوردگی

این نمودار را دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آماده کرده است و در آن می‌توانید کویید-۱۹ را با آنفولانزا و سرماخوردگی مقایسه کنید.

مقایسه کورونا با آنفولانزا و سرماخوردگی

 

تاثیر کورونا بر دندانپرشکی | چه مواردی را باید رعایت کرد؟

تأثیر این ویروس بر کلینیک‌ها و فعالیت‌های دندانپزشکی دوچندان است. ممکن است برخی تجهیزات دندانپزشکی که از چین وارد می‌شده‌است در بازار کم شود یا با تأخیر به دست مراکز دندانپزشکی برسد. همچنین به خاطر سرایت ویروس از طریق تنفس دندانپزشکی‌ها بیشتر از هرجای دیگر باید اقدامات پیش‌گیرانه برای جلوگیری از سرایت بیماری انجام دهند.

این اقدامات پیش‌گیرانه باید برای محافظت از کارکنان و بیماران در حین انجام وظیفه صورت بگیرد تا انتشار ویروس به حداقل برسد. CDC (مرکز کنترل بیماری‌های واگیر امریکا) موارد زیر را توصیه می‌کند. البته ما تا حدی آن را با وضعیت ایران تطبیق داده‌ایم.

  • تاریخچه‌ی سفر و سلامتی مراجعین را کنترل کنید. ببینید که آیا در ۱۴ روز گذشته به چین یا شهرهای پربیمار ایران سفر کرده‌اند یا نه، یا با کسی که در روزهای گذشته علائم کورونا داشته معاشرت داشته‌اند یا خیر. به طور کلی درمان‌های غیر اورژانسی یا زیبایی را متوقف کنید. به بیمارانی که علائم شبیه آنفولانزا دارند برای دو سه هفته‌ی بعد نوبت دهید.
  • بعد از تماس با هر بیمار، حداقل ۲۰ ثانیه دست‌هایتان را با صابون و آب بشویید یا در صورت دسترسی‌نداشتن به صابون و آب از یک ضدعفونی‌کننده‌ی حاوی الکل با حداقل ۶۰٪ الکل استفاده کنید. از لمس چشم، بینی و دهان با دست‌هایتان بپرهیزید.
  • هنگام بیماری در خانه بمانید. هنگام سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خود را با دستمال بپوشانید و دستمال‌های آلوده را در سطل دردار بیندازید. دائما اشیاء و سطوحی که اغلب لمس می‌شوند را تمیز و ضدعفونی کنید.
  • از کلیه‌ی دندانپزشکان متخصص، دستیاران دندانپزشکی و کلینیک‌های دندانپزشکی درخواست می‌شود تا از روش‌های مناسب برای کنترل عفونت استفاده کنند و بروز باشند. زیرا همه‌ی این رفتارها منجر به جلوگیری از شیوع بیماری و کاهش ریسک ابتلا به ویروس می‌شود.

به هر صورت آنچه بیش از هرچیزی مهم است این است که قبل از ورود افراد مشکوک از ورود آنها به کلینیک جلوگیری شود و برای آنها زمان دیگری (حداکثر ۱۴ روز بعد) برای مراجعه رزرو شود.


منبع: todaysrdh


اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید