دستوالعمل‌های پیشگیری از شیوع کورونا در دندانپزشکی

انجمن دندانپزشکی آمریكا جزوه‌ای برای دندانپزشكان آماده و منتشر کرده که در مورد بیماری كوروناویروس توضیحات و دستورالعمل‌هایی را ارائه داده است.

در این جزوه راه‌کارهایی برای کمک به جلوگیری از انتقال بیماری تنفسی و در مجموع مراقبت‌های بهداشتی دندانپزشکی ارائه داده است و در نهایت به سوالات متداول مربوط به ویروس، بر اساس دستورالعمل‌های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، پاسخ‌ داده است. در ادامه خلاصه‌ای از جزوه خواهید خواند.

[دانلود جزوه]

در این روزها که بیماری کوید-۱۹ در میان انسان‌ها شیوع پیدا کرده است ممکن است بیمارانی به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کنند که مبتلا به بیماری حاد تنفسی هستند. در این مواقع اقدامات احتیاطی توصیه می‌شود.

بیماران مبتلا به COVID-19 مشابه بیماران آنفولانزا داری علائم خفیف یا شدید مانند تب، سرفه و تنگی نفس هستند. پرسنل دندانپزشکی باید هوشیار باشند و هنگام ورود افراد بیمار دارای علائم کورونا به آنها ماسک یکبار مصرف بدهند.

توصیه می‌شود قبل از ورود مراجعان به کلینیک دندانپزشکی افراد مورد معاینه قرار گیرند و از ورود افراد مشکوک به ابتلا جلوگیری شود؛ تا زمانی‌که مراکز دندانپزشکی خود را برای ورود افراد دارای علائم کورونا کاملا آماده کنند؛ مثلا مراکز دندانپزشکی مخصوصی برای مبتلایان ایجاد شود و یا درمان دندانپزشکی در بیمارستان‌های مخصوص بیماران مبتلا به ویروس انجام شود.

بنابراین بهتر است کلینک‌های دندانپزشکی بیماران دارای علائم را به مراکز درمانی مخصوص ارجاع دهند. کلینیک‌‌ها می‌توانند با آموزش‌های لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیری مانند کورونا به فروکش‌کردن طوفان شیوع ویروس کمک کنند.

پرسنل دندانپزشکی اعم از دندانپزشک، دستیار یا منشی، باید برای جلوگیری از انتقال هر نوع عفونت تنفسی جوانب احتیاط را بسنجند و اقدامات کنترلی پیش‌گیرانه داشته باشند؛ مانند رعایت بهداشت تنفسی با گذاشتن ماسک، ضدعفونی و شست‌وشوی مداوم دست‌ها، ضدعفونی کردن مداوم تجهیزات و استفاده از لوازم بهداشتی یک‌بارمصرف و … .

آن دسته از پرسنل دندانپزشکی که مراجعان را از نظر داشتن علائم آنفولانزا یا کورونا معاینه می‌کنند باید از ماسک جراحی یکبار مصرف، دستکش و لباس‌های گان راحت و محافظ چشم استفاده کنند.

پرسنل دندانپزشکی در معرض بسیاری از خطرات شغلی از جمله قرار گرفتن در معرض عفونت، هپاتیت، قرار گرفتن در معرض تشعشع، مخاطرات عضلانی و اسکلتی، رماتیسم و آرتروز، آسیب‌های بینایی، واکنش‌های آلرژیک، چالش های روانی و استرس و موارد دیگر قرار دارند. جالب است بدانید که NCBI (مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی امریکا) دندانپزشکی را حرفه‌ای بسیار خطرناک می‌داند.

این چالش‌ها غالباً تحت کنترل پزشک نیست. با این حال، انجام اقدامات پیش‌گیرانه برای به حداقل رساندن شیوع بیماری‌های عفونی، با پیروی از توصیه‌های بهداشتی سازمان بهداشت جهانی، باعث کاهش شیوع عفونت‌ها و حفظ سلامتی کادر درمان و مراجعان به دندانپزشکی می‌شود.


منابع: ada, success.ada


برچسب ها :
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید