دندانپزشکی | دندان‌پزشکی خوب چیست و کجاست؟

به دنبال این هستید که همه چیز را درباره‌ی دندانپزشکی بدانید؟ دندانپزشکی چیست و چرا مراقبت از دندان‌ها مهم است؟ چه موقع باید به دندانپزشکی برویم و یک دندانپزشکی خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟ علاوه بر پاسخ به این سؤالات در انتهای این مقاله درباره‌ی بهترین دندانپزشکی های تهران صحبت خواهیم کرد.

[av_promobox button=’yes’ label=’نوبت‌دهی’ link=’page,1125′ link_target=’_blank’ color=’green’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ size=’large’ label_display=” icon_select=’no’ icon=’ue800′ font=’entypo-fontello’ box_color=” box_custom_font=’#ffffff’ box_custom_bg=’#444444′ box_custom_border=’#333333′ av_uid=’av-36i4js’ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”]

دنبال یک دندانپزشکی خوب در تهران می‌گردی؟

می‌خوای سریعاً یه وقت مناسب رزرو کنی؟

روی “نوبت‌دهی” کلیک کن و با دندانپزشکی جهاد تماس بگیر!

[/av_promobox]

 

دندانپزشکی چیست

دندان‌پزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که شامل مطالعه، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها، اختلالات و وضعیت حفره‌ی دهان است. حفره‌ی دهان از فک، ردیف دندان‌ها، لثه‌ها، بافت‌های مجاور و مخاط تشکیل شده‌است.

بنابراین درمان دندانپزشکی شامل همه‌ی اقدامات درمانی برای دهان و دندان است؛ اما بیشتر درمان‌های دندان‌پزشکی برای جلوگیری یا درمان دو بیماری شایع دهان انجام می‌شود: پوسیدگی دندان (پوسیدگی دندان) و بیماری پریودنتال (التهاب لثه).

دندانپزشک معمولا پس از معاینه اولیه و عکس‌برداری از دندان‌ها به شما درمان‌های لازم را پیشنهاد می‌دهد. درمان‌های معمول شامل ترمیم دندان‌ها، کشیدن، جراحی برای برداشتن دندان، عصب کشی یا درمان کانال ریشه و دندانپزشکی زیبایی هستند.

 

چرا مراقبت از دندان‌ها مهم است؟

دهان، مانند سایر نواحی بدن، با باکتری‌ها دست و پمجه نرم می‌کند که البته عمده‌ی آنها بی‌ضرر هستند. اما دهان شما نقطه‌ی ورود دستگاه‌های گوارشی و تنفسی شماست و برخی از این باکتری‌ها ممکن است بیماری‌زا باشند.

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن و مراقبت‌های بهداشتی خوب، از جمله مسواک‌زدن روزانه، باکتری‌ها را کنترل می‌کند. بدون رعایت بهداشت دهان و دندان، باکتری‌ها می‌توانند به سطحی برسند که منجر به عفونت‌های دهان، مانند پوسیدگی دندان و بیماری لثه، شوند.

نداشتن دهان و دندان سالم، علاوه بر درد و رنجی که خودش دارد، سرچشمه‌ی بسیاری دیگر از بیماری‌هاست. به عنوان مثال، التهاب لثه یک بیماری شایع است اما، اگر درمان نشود، می‌تواند یک عفونت بسیار جدی‌تر ایجاد کند و باعث ریختن دندان‌ها شود. عفونت‌هایی که از دهان شما شروع می‌شود در صورت درمان‌نشدن عوارض جدی‌ای خواهد داشت، نظیر:

 • آسم
 • آرتروز
 • زایمان زودرس
 • نوزادان نارس
 • مشکلات تنفسی
 • بیماری قلبی (تنگی عروق کرونر)
 • سکته مغزی

بهداشت دهان و دندان

چطور بهداشت دهان را رعایت کنیم؟

برای محافظت از سلامت دهان و دندان، برای هرروز برای آن وقت بگذارید:

 • حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را با مسواک نرم و خمیردندان دارای فلوراید مسواک بزنید؛
 • هر روز نخ دندان بکشید؛
 • از دهان‌شویه استفاده کنید تا ذرات بسیار ریز مواد غذایی بعد از مسواک‌زدن و نخ دندان از بین بروند؛
 • یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. مواد غذایی‌ای را که قند اضافه دارند از سبد غذایی‌تان حذف کنید؛
 • هر سه ماه یا زودتر مسواک خود را تعویض کنید؛
 • برنامه‌ی منظمی برای معاینه‌ی دندانپزشک و تمیز کردن دندان‌ها توسط او داشته باشید؛
 • از مصرف دخانیات خودداری کنید.

همچنین به محض بروز مشکل بهداشت دهان و دندان با با کلینیک دندانپزشکی خود تماس بگیرید. مراقبت از سلامت دهان و دندان یک سرمایه‌گذاری روی سلامت کلی ذهن و بدن‌تان است.

دندانپزشکی جهاد

 

چطور بفهمیم دندان‌های سالمی داریم؟

لثه‌هایتان را چک کنید. لثه‌های سالم باید صورتی و سفت به نظر برسند؛ نه قرمز یا سفید و متورم. دندان‌ها هم باید محکم باشند و نباید حس گشادی یا سستی داشته باشید.

دندان‌ها را چک کنید. دندان‌های‌تان را از نظر استحکام چک کنید. دندان‌های سالم، پرشده یا تاج‌گذاری‌شده یا کاشته‌شده را بررسی کنید. آیا شما متوجه تغییر رنگ یا پوسیدگی شده‌اید؟ اینها می‌توانند نشانه‌ی اولیه‌ی پوسیدگی باشد. شکاف‌ها و افزایش فاصله بین دندان‌ها هم نشان‌دهنده‌ی یک مشکل است.

بوی دهان‌تان را بررسی کنید. دهان سالم به معنای تنفس طبیعی یا دلپذیر است. می‌توانید این کار را به راحتی در خانه آزمایش کنید. نخ دندان بکشید، دندان‌تان را مسواک کنید و روی زبان‌تان را، با مسواک، تمیز کنید. در این صورت نفس‌تان باید بوی خوبی بدهد. وجود باکتری‌ها و ذرات ریز فاسد‌شده‌ی مواد غذایی (و احتمال زیاد خرابی دندان) علت اصلی بوی بد دهان است.

فاصله بین دندان‌های‌تان را چک کنید. آیا دندان‌هایتان مثل قبل کنار هم قرار گرفته‌اند؟ دندان‌های کج و به هم‌چسبیده مانع از جویده‌شدن خوب غذا و خوب‌نفس‌کشیدن می‌شوند. اگر نخ دندان هنگام تمیزکردن بین دو دندان پاره می‌شود احتمالا نشانه‌ی پوسیدگی دندان شماست.

زبان‌تان را چک کنید. بافت‌های سالم دهان غالباً صورتی، سفت و مرطوب هستند. اگر زبان شما کمی ملتهب، ضخیم، دارای لکه‌های سفید، تورم، زخم یا خون‌ریزی است باید به دندانپزشکی بروید. مشکل شما ممکن است خیلی ساده و یا خیلی جدی باشد.

دیواره‌های دهانتان را بررسی کنید. لکه‌های سفید، خاکستری یا قرمز روی پوست داخلی لپ‌هایتان معمولا نشانه‌ی بیماری خاصی است. گاهی ممکن است به خاطر تیز شدن برخی از دندان‌ها باشد، که باید زودتر توسط دندانپزشک ساییده شوند، یا علائم بیماری‌هایی کمبود ویتامین، عفونت باکتریایی یا التهاب روده باشد.

به دندانپزشکی بروید. بیش از خودتان یک دندانپزشک است که می‌توانید وضعیت سلامت دهان و دندان‌تان را بررسی کند. او سال‌ها درس خوانده و با هزاران بیمار سر و کله زده‌است. پس او بهتر از هرکس دیگر می‌داند که دهان و دندان سالمی دارید یا نه.

 

کی باید به دندانپزشکی برویم؟

ممکن است نسبت به وضعیت دهان و دندان خود احساس خوبی داشته باشند؛ اما، هنوز هم مهم است که به دندانپزشکی مراجعه کنید زیرا ممکن است مشکلاتی داشته باشید که فعلا از وجود آنها خبر ندارید.

داشتن لبخند زیبا مهم است و دندانپزشک به شما کمک می‌کند همواره لبخندی زیبا داشته باشید. با پیشرفت‌های زیادی که امروزه در دندانپزشکی رخ داده است، دیگر نیازی به درمان‌های پرخرج و زمان‌بر نیست. اگر زود به دندان‌های‌تان برسید گزینه‌های درمانی ساده‌ی زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کنند با اعتمادبه‌نفس لبخند بزنید.

بنابراین نباید بنشینید و هر زمان که از دندان درد به خودتان می‌پیچیدید به دندانپزشکی بروید. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان باید حداقل هر شش‌ماه یک بار با دندانپزشک دیدار کنند.

 

انواع خدمات دندانپزشکی

بسته به اینکه دندانپزشک چه تخصصی دارد خدمات متفاوتی به مراجعان عرضه می‌کند اما اگر به یک کلینیک مجهز مراجعه کنید معمولا خدمات زیر به شما داده می‌شود.

 • جرم‌گیری
 • سفید کردن دندان‌ها
 • پر کردن و ترمیم
 • کشیدن دندان
 • جراحی یا کشیدن دندان عقل
 • عصب‌کشی
 • روکش یا ونیر دندان
 • پروتز
 • ایمپلنت
 • دندانپزشکی کودکان
 • درمان بوی بد دهان
 • درمان لثه

 

بیمه و دندانپزشکی

در ایران، بیمه‌های پایه (یعنی داشتن دفترچه بیمه‌) هزینه‌های دندانپزشکی (در کلینیک‌های دندانپزشکی خصوصی) را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

برای استفاده از بیمه‌ی پایه باید به مراکز تحت مدیریت خود بیمه مراجعه کنید. مثلا اگر تحت پوشش بیمه‌ی تأمین اجتماعی هستید، مراکز درمانی تأمین اجتماعی (مثل بیمازستان میلاد)، خدمات دندانپزشکی را به صورت رایگان به بیمه‌شدگان خود ارائه‌ می‌دهند؛ اما این خدمات محدود به بعضی از خدمات ابتدایی دندانپزشکی‌ مثل کشیدن دندان، پر کردن معمولی و جرم‌گیری می‌شود.

در این مواقع زمان زیادی از بیمار تلف می‌شود چراکه باید زمان زیادی در نوبت بمانید.

خدمات دندانپزشکی بیمه‌ی سلامت و بیمه‌ی نیروهای مسلح هم تقریبا شبیه بیمه‌ی تأمین اجتماعی است؛ به این صورت که یک سری خدمات پایه‌ی دندانپزشکی با تعرفه‌های کم ارائه‌ می‌دهند.

این بیمه‌‌ها پشتیبانی مناسبی از مراجعه‌ی بیمه‌شدگان به مطب‌ها یا کلینیک‌های دندانپزشکی خصوصی ندارند و افراد مجبور‌ند بیشتر هزینه‌‌ها را خودشان پرداخت کنند.

راه حل چیست؟ استفاده از بیمه‌ی تکمیلی درمان

 

ویژگی‌های یک کلینیک دندانپزشکی خوب

یک کلینیک دندانپزشکی خوب در تهران باید ۵ ویژگی اساسی داشته باشد: اعتبار، تجربه، تجهیزات بروز، بهداشت مناسب و پرسنل حرفه‌ای.

اعتبار: اولا یک کلینیک دندانپزشکی خوب باید مجوز داشته باشد. علاوه بر آن یک دندانپزشکی معتبر شناخته‌شده است و دیگران از آن تعریف می‌کنند.

معمولا با یک پرس‌وجوی ساده از دوستان و آشنایان می‌توانید کلینیک‌های زیادی را پیدا کنید؛ اما، همیشه یک کلینیک دندانپزشکی معتبر برای شما آشناتر از دیگر گزینه‌هاست. با مراجعه به سایت دندانپزشکی مدنظرتان می‌توانید با تجهیزات، متخصصان و کیفیت خدمات آنها آشنا شوید و بهتر تصمیم بگیرید.

تجربه: معمولا یک کلینیک دندانپزشکی خوب سال‌هاست که فعال است و دندانپزشکان، جراحان و متخصصان آن سال‌ها تجربه اندوخته‌اند. تجربه در کنار اعتبار بسیار ارزشمند است و مدیران چنین مراکزی اگر از دانش دندانپزشکان جوان‌تر هم استفاده کنند قطعا آنها را آزموده‌اند.

تکنولوژی و تجهیزات: یک کلینیک دندانپزشکی خوب تمام خدمات خود را با استفاده از تکنولوژی جدید عرضه می‌کند. دندانپزشکان و سایر متخصصان کلینیک دندانپزشکی در زمینه‌ی استفاده از تجهیزات تکنولوژیکی جدید آموزش دیده‌اند و با دانش روز عمل می‌کنند.

تجهیزات درمانی یک کلینیک خوب بروز است تا تشخیص نوع مشکل دندان‌ها آسان و درمان آنها راحت و مطمئن باشد. تجهیزات پیشرفته به درمان‌های پیچیده کمک می‌کند.

بهداشت: یک کلینیک دندانپزشکی خوب باید اصول بهداشتی را رعایت کند. دندانپزشکان باید از مواد اولیه‌ی مناسب و  تجهیزات استریل استفاده کنند. اتاق انتظار هم باید تمیز و آرام و راحت باشد تا مراجعان احساس امنیت کنند.

پرسنل و دندانپزشکان چنین مرکزی برای جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیر و عفونی کاملا آموزش دیده‌اند. محیط اطراف کلینیک هم باید برای بیماران تمیز و بهداشتی نگه داشته شود.

پرسنل حرفه‌ای: یک کلینیک دندانپزشکی خوب کارکنان و پرسنل حرفه‌ای دارد؛ دستیاران دندانپزشکی که با هماهنگی کامل به دندانپزشکان کمک می‌کنند و مسئولان پذیرش که رفتاری محترمانه و مؤدبانه دارند تا بیمار احساس امنیت و احترام کند.

 

بهترین دندانپزشکی های تهران

برای اینکه بهترین دندانپزشکی‌ های تهران را در این قسمت لیست کنیم نیاز به بررسی و تحقیق زیادی داریم. اما اگر از نظر شما یک کلینیک دندانپزشکی جزو بهترین دندانپزشکی های تهران محسوب می‌شود نام آن را زیر این پست (در قسمت نظرات) درج کنید تا در مورد آن بیشتر بدانیم.

اگر مدیر یک کلینیک دندانپزشکی خوب در تهران هستید از طریق فرم تماس با ما تماس بگیرید تا با بررسی کلینیک شما آن را به مخاطبان معرفی کنیم.

اما اگر ساکن مرکز تهران هستید و می‌خواهید به یک دندانپزشکی خوب، مجهز و مطمئن مراجعه کنید، ما کلینیک دندانپزشکی جهاد را به شما معرفی می‌کنیم. با مراجعه به صفحه‌ی نوبت‌دهی می‌توانید با مرکز تماس بگیرید و زمان مناسبی را برای مراجعه رزرو کنید.

منابع: mayoclinic, personalcaredentistry, chartercollege, charlottedentalarts, azki

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید