برای زیبایی دندان چه کنیم

داشتن دندان‌های سالم برای داشتن بدن سالم ضروری است. احتمالا شما بسیار به سلامت دندان‌هایتان اهمیت می‌دهید. اما زیبایی دندان سالم‌بودن یکی از شرط هاست. اگر می‎‌خواهید بدانید که چطور علاوه بر دندان‌هایی سالم دندان‌هایی زیبا داشته باشید این مقاله را تا آخر بخوانید. (کمتر از ۵ دقیقه زمان می‌برد)

 

اول از همه | از دندان‌هایتان درست مراقبت کنید

قبل از هرکاری باید بدانید که شیوه‌ی درست مراقبت از دندان‌ها چیست. بعد از اینکه با ۳ نکته‌ی مهم آشنا شدید به شما راه‌های زیباترکردن دندان را آموزش می‌دهیم.

۱- درست و منظم مسواک بزنید

همه از ضرورت مسواک‌زدن آگاهند؛ اما همه درست مسواک نمی‌زنند. شما باید حداقل دوبار در روز مسواک بزنید؛ قبل و بعد از خواب. اما این تعداد می‌تواند به خاطر خوردن خوراکی‌های چرب و شیرین بیشتر شود. روی دندان‌هایتان نباید مواد غذایی باقی بماند؛ آن هم برای چند ساعت.

وقتی مسواک می‌زنید جایی را از قلم نیاندازید؛ همه‌جا را مسواک کنید: جلو، پشت و روی دندان‌ها؛ با حرکات بالا به پایین و چپ به راست. بی‌خیال زبانتان را هم نشوید.

مسواک را هم هر سه ماه عوض کنید؛ مخصوصا زمانی‌که رنگ برس‌های آن برود.

۲- نخ دندان بکشید

مسواک لای دندان‌ها را تمیز نمی‌کند. بین دندان‌ها محل تجمع خرده‌های میکروسکوپی غذاست. آنها فقط با نخ دندان پاک می‌شوند. پس روزی یک بار هم نخ دندان بکشید.

۳- غذای سالم بخورید

رژیم غذایی سالم یکی از مهم‌ترین شرط‌های داشتن دندان سالم است. میوه و سبزیجات خیلی زیاد بخورید، قند و نمک و چربی و روغن و خوراکی صنعتی خیلی کم. تغذیه‌ی خوب سلامت دندان‌هایتان را تضمین می‌کند.

 

دوم | دندان‌هایتان را سفید کنید

پس از آنکه سلامت دندان‌هایتان را تضمین کردید باید برای زیبایی دندان هایتان برنامه داشته باشید. یکی از راه‌های داشتن دندان زیبا سفیدکردن آن است. برای داشتن دندان‌های سفید هم می‌توانید از روش‌های خانگی استفاده کنید و هم می‌توانید با جرم‌گیری و بلیچینگ توسط دندانپزشک دندان‌های سفیدی داشته باشید. اینجا ۳ روش خانگی سفیدکردن دندان را به شما یاد می‌دهیم.

۱- روغن نارگیل

می‌توانید پنبه‌ای را آغشته به روغن نارگیل کنید و به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه در روز با آن دندان‌هایتان را پاک کنید. پس از آن دهانتان را با آب بشوید و بعد یک لیوان کامل آب بنوشید. سپس می‌توانید دندان‌هایتان را مسواک کنید.

۲- جوش شیرین و آب‌اکسیژنه

جوش شیرین را از عطاری یا سوپرمارکت و آب‌اکسیژنه را از داروخانه تهیه کنید. ساختن خمیر با جوش شیرین و آب‌اکسیژنه و مسواک‌زدن با آن می‌تواند پلاک زردرنگ دندان را به طور کامل از بین ببرد. در استفاده از آن زیاده‌روی نکنید.

۳- سرکۀ سیب

گزداندن مقداری کمی سرکه‌ی سیب در دهان، مثلا ۲ قاشق غذاخوری سرکه و نصف فنجان آب، به مدت ۳۰ ثانیه مانند دهانشویه دندان‌هایتان را برق می‌اندازد. بعد از آن دهانتان را بشویید و دندان‌هایتان را مسواک کنید.


در باره روش‌های خانگی سفیدکردن دندان بیشتر بخوانید:  چطور دندان سفید داشته باشیم


 

در آخر | از دندانپزشک زیبایی کمک بگیرید

در صورتی‌که دو کار بالا را انجام دادید و عادت زندگی‌تان شد، دندان‌هایی سالم و سفید خواهید داشت؛ اما هنوز ممکن است نیاز به دندانپزشک داشته باشید. خرابی‌هایی که به مرور دندان‌هایتان را سیاه کرده‌، شکستگی یا جای خالی دندانی که لبخند شما زشت کرده یا مشکلاتی مادرزادی که نظم دندان‌هایتان را به هم ریخته است.

۹ درمان زیبایی وجود دارد که می‌توانید با توجه به نیازتان آنها را انتخاب کنید:

۱- پیوند زدن

پیوندزدن روشی است که در آن شکستگی دندان یا فاصله بین دندا‌ن‌ها با ماده‌ای شبیه رزین، به رنگ خود دندان، پر می‌شود و با تاباندن نور مخصوصی سفت می‌شود. پیوندزدن می‌تواند دندان‌های خردشده یا ترک‌خورده را ترمیم کند یا شکل دندان‌ها را تغییر دهد.

پیوند دندان

 

۲- ونیر

ونیر، اعم از روکش‌های کامپوزیتی یا چینی، پوسته‌های ساخته‌شده‌ی سفارشی هستند که روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند. ونیر یا روکش به منظور تغییر رنگ و اصلاح اندازه و شکل دندان‌ها انجام می‌شود.

 

۳- تاج

تاج مانند کلاه برای دندان است که برای بهبود شکل، اندازه، استحکام و شکل ظاهری روی دندان ضعیف یا آسیب‌دیده قرار می‌گیرد. بیشتر تاج‌ها ۵ تا ۱۵ سال عمر می کنند و می‌توانند از فلز، چینی، رزین یا سرامیک ساخته شوند.

تاج گذاری

۴- تراش

تراش‌دادن یا شکل‌دادن به مینای دندان یکی از روش‌های زیبایی دندان است که سریع و بدون درد انجام می‌شود. این درمان زمانی پیشنهاد می‌شود که دندان‌ها کمی ناهموار یا بی‌نظمند. در این صورت با تراش ساده‌ی دندان‌ها به آنها نظم و زیبایی داده می‌شود.

 

۵- ارتودنسی

اتودنسی با کمک نگهدارنده‌ها می‌تواند دندان‌های کج یا اشتباه‌رشدکرده را اصلاح کند؛ چه بزرگسال باشید چه کودک. نگهدارنده‌ها، که می‌توانند فلزی یا نامرئی و متحرک یا ثابت، باشند، با اعمال فشاری ثابت، به مرور زمان، دندان‌ها را تراز می‌کنند.

ارتودنسی

 

۶- سفید کردن

چند تا از روش‌ها خانگی سفیدکردن دندان را بالاتر توضیح دادیم. غیر از اینها سفیدکننده‌های دندان از جمله خمیردندان و دهان‌شویه و ژل‌هایی هم وجود دارد که می‌توانید از داروخانه تهیه کنید. اما این نوع سفیدکردن برای بعضی کارساز نیست؛ افرادی که جنس دندان‌هایشان کلا سفید نیست نیاز به درمان‌هایی مثل بلیچینگ دارند.

بلیچینگ

 

۷- ترمیم لثه

با ترمیم لثه می‌توانید لبخند زیباتری داشته باشید. زمانی‌که دندان‌ها خیلی کوتاه به نظر می‌رسند یا وقتی خط لثه تراز نیست، مقدار کمی از بافت لثه برداشته می‌شود تا سطح بیشتری از دندان‌ها نمایان شود. در این صورت هنگامی‌که لبخند می‌زنید لبخندتان قشنگ‌تر خواهد بود.

 

۸- ایمپلنت

هزاران ایرانی به خاطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه یا آسیب‌دیدگی، دندان خود را از دست داده‌اند. ایمپلنت یا کاشت دندان می‌تواند برای آنها درمانی مناسب باشد. ریشه‌های دندانِ جایگزین، که معمولا از تیتانیوم ساخته می‌شوند، پایه‌ای قوی برای اتصال دندان‌های مصنوعی دائمی یا قابل جابجایی هستند.

 

۹- دندان مصنوعی

پروتزها یا دندان‌های مصنوعی جایگزینی مناسب برای دندان‌های ازبین‌رفته است. دو نوع دندان مصنوعی وجود دارد: یکی دندان مصنوعی کامل یا دندان مصنوعی جزئی.

دندان مصنوعی

اگر همه‌ی دندان‌های شما، در بالا و پایین فک، از بین رفته باشد یک دست دندان مصنوعی کامل برای شما ساخته می‌شود، در غیر این صورت به شما دندان مصنوعی جزئی پیشنهاد می‌شود.

 

نتیجه

پس از خواندن این مقاله می‌دانید که داشتن دندان زیبا دو شرط دارد: یکی سالم‌بودن آن و دیگری سفید و منظم‌بودن آن. برای هر دو شرط باید مراقبت ویژه‌ای از دندان‌ها داشت. در صورتی که دندان‌ها به هر دلیل نظم و سفیدی‌اش را از دست داد باید از دندانپزشک زیبایی کمک گرفت.

در صورت نیاز به مشاوره می‌توانید با شماره موبایل زیر تماس بگیرید.

دندانپزشکی جهاد

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید